AĞRI KESİCİLER VE SPORCU RİSKLERİ

ıbufenGenel adıyla ağrı kesiciler, ancak tam olarak anti-inflamatuar ilaçlar dediğimiz bu grup hem toplumda hem de sporcular tarafından sıklıkla tüketilen bir ilaç grubudur. Yazının devamında “NSAI” kısaltmasıyla anılacak bu grupta özellikle Ibuprofen (Advil, Nurofen gibi), Aspirin ve Naproksen en çok bilinen ve tüketilen steroid yapıda olmayan ağrı kesicilerdir.

pain_naturalmngment

Bu grup ilaçlar ağrı ve enflamasyonda etkili vücudun kendi üretimi olan ‘prostaglandin’ denilen madde yolunu bloke ederler. Prostaglandinler aynı zamanda vücutta mide koruması ve kan basıncı düzenlenmesinde rol oynar.Bu blokeden dolayı ağrı ve enflamasyon  gideren NSAI ilaçların uzun süre kullanımı sindirim sistemi (mide-barsak) kanama riskini taşır.

injuries-in-athletes

Sporcuların İbuprofen vb ilaçları kullanmaları özellikle kas agrılarını ve güçsüzlüğünü önleme, giderme sebepleri dolayısıyla çok fazladır.

Daha çok kullanımdaki amaç yarış, egzersiz öncesi oluşabilecek kötü etkilerin önüne geçmektir.

Ancak;

bazı araştırmalarda bu sebeple kullanılan ağrı kesicilerin, az da olsa atletik performansa pozitif etkisinden bahsedilse de beraberinde ağrıyı maskeleyerek sakatlık riskini arttırdığı uyarısı da yapılmaktadır.

Egzersiz öncesi 400 mg Ibuprofen verilen bir çalışmada kas güçsüzlüğü algısı azalsa da kas hücreleri hasarının engellenemediği yapılan kreatin kinaz(*) ölçümü ile kanıtlanmıştır. Resim-1 (sakatlığın maskelenmesi)

(*) Kreatin Kinaz: kas hücrelerinde bulunan ve sakatlanma durumunda dışarı kana salınan protein

CK

Resim1 – hasar gören kas ve kanda Kreatin kinaz artışı

Uzun süreli yüksek efor gerektiren egzersiz ve sporlar ( ultra mesafeler, ironman gibi) esnasında NSAI ilaçların devamlı kullanımında ise  ‘hiponatremi’ (kanda düşük Sodyum oranı) oluşma riski vardır.

**Nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID),
renal perfüzyonu azaltarak ve prostoglandin
sentezini inhibe ederek hiponatremi yapabilirler** (1)

Dehidratasyon (vucud su kaybı)  ile de görülen ‘hiponatremi’ (kanda düşük Sodyum oranı) tablosu, dikkatsiz ve aşırı alınan NSAI ilaçlar ile böbrek hasarı gibi kronik ve tehlikeli durumlar yaratabilir.

Sonuç olarak;

NSAI ilaçların (Ibuprofen vb) etkin bir spor performans arttırıcı etkisi olmamakla beraber, bilinçsiz ve sürekli kullanımı sonucu yukarda değinilen sağlık riskleri oluşabilir.

NSAI tarzı reçetesiz agrı kesicilerin (Ibuprofen için 400 mg üstü) sürekli ve/veya her egzersiz öncesi kullanımı değil ağır egzersiz sonrasında tercih edilmesi önerilmektedir.

Egzersiz öncesi etkili ısınma ve bol su/sıvı takviyeli bir sporcu beslenmesi kas güçsüzlüğünü önlemede ilaçlardan daha önemli ve güvenli olabilir unutmayalım..

Sağlıklı ve bilinçli iyi sporlar dilerim..

Kaynaklar :

– (1)Rault RM. Case report: hyponatremia associated with
nonsteroidal anti-inflammatory drugs. Am J Med Sci
1993;305:318-20.

– Donnelly AE, Maughan RJ, Whiting PH. Effects of ibuprofen on exercise-induced muscle soreness and indices of muscle damage.

– Rahnama N, Rahmani-Nia F, Ebrahim K. The isolated and combined effects of selected physical activity and ibuprofen on delayed-onset muscle soreness. Journal of Sports Science. 2005 Aug; 23(8): 843-50.

– Wharam PC, Speedy DB, Noakes TD, Thompson JM, Reid SA, Holtzhausen LM. NSAID use increases the risk of developing hyponatremia during an Ironman triathlon. Medicine and Science Sports and Exercise. 2006 Apr; 38(4): 618-22.

Author:

Running 4ever